Maksājumi internetā. Mīti par tiešsaistes maksājumu bīstamību.

Vecākās paaudzes cilvēku vidū ir izplatīta virkne mītu par to, cik bīstami ir maksāt no datora. Acīmredzot, šos mītus radīja valsts bankas finanšu spekulācijas PSRS laikā, kad cilvēki nezināja, ko sagaidīt nākošajā rītā: te 1961. gada denominācija, te 100 un 50 rubļu banknošu atcelšana 1991. gadā. Vai arī nenormālā inflācija, kas pārvērta miljonu cilvēku ietaupījumus bankās nieka kapeikās. Tas viss, maigi izsakoties, neveicināja finansiālo uzticēšanos.

Jau pēc PSRS sabrukuma notika banku krīzes, kurās cilvēki un uzņēmumi zaudēja naudu. Tomēr vēlāk Latvija pievienojās ES, kurā pašlaik tiek garantēta saglabātība jebkādiem ieguldījumiem līdz 100 000 eiro.

Tomēr fobijas tik viegli neatkāpjas, mīti paši par sevi neizkliedējas. Un te nu cilvēks atrod datorā viņu interesējošo preci, bet atceras, ka nesen ir lasījis daudzus avīžu rakstus par to, ka internetā kādam esot nozaguši kaut kādu bankas karšu kaut kādus datus, bet kaimiņiene Līga stāstīja, ka, ja maksā internetā ar karti, ļaundari noņems no tās visu naudu un paņems milzīgu kredītu, kuru Līgai nāksies segt, pārdodot dzīvokli.

Ikvienam ir noteikti zināms kāds no šādiem mītiem:

  • ja viņš uzrādīs internetā savas kredītkartes numuru, viņam nozags visu naudu, un to nekad vairs neizdosies atgriezt;

  • ja viņš kādam samaksās naudu internetā, viņš paliks viens pret vienu ar ļaunajiem hakeriem;

  • ja viņš samaksās ar karti, no tās norakstīs naudu, bet interneta veikals tiks slēgts un nepiegādās preci;

  • ja viņš samaksās ar karti, no tās nenorakstīs naudu, interneta veikals piegādās preci un pēc tam iesūdzēs viņu tiesā;

  • ja viņš kaut kur ievadīs internetbankas paroli, ļaunie hakeri nozags viņam visu pensiju uz mūžu;

  • ja viņš ierakstīs interneta veikalā savus datus, ļaunie hakeri ļaunprātīgi izmantos viņa identitāti.

Esat pazīstami ar šādām domām?

Patiesībā maksāt internetā ar kartēm ir viegli, droši un ērti, jo:

  1. bankas sistēma VISA vai MASTERCARD garantē jums līdzekļu atmaksāšanu pārdevēja negodīguma gadījumā;

  2. jūsu banka garantē jums līdzekļu atmaksāšanu pārdevēja negodīguma gadījumā;

  3. valsts garantē jums līdzekļu atmaksāšanu pārdevēja negodīguma gadījumā.

Vēl viens maksājumu kartes drošuma garants ir jūsu 3d secure parole, kuru jūs pats izveidojat savā bankā un kura ir zināma vienīgi jums. Un, visbeidzot, jums ir iespēja apturēt jebkuru maksājumu ar karti, piezvanot uz savu internetbanku.

Turklāt ir pieejami vairāki padomi, kas padara jūsu maksājumus internetā drošākus.

Ja jūs veicat pirkumus internetā, veiciet operācijas tika pārbaudītās vietnēs, sekojiet, lai vietne adreses joslā izmantotu https protokolu finanšu transakcijām. Tas aizsargās datus pret noplūdi.

Sargājiet informāciju par karti. Tas attiecas ne tikai uz PIN kodu, bet arī uz CVV kodu kartes otrā pusē. Neizlaidiet karti no rokām bez vajadzības ārpus interneta, it īpaši kafejnīcās un restorānos.

Ja jums ir nepieciešams izņemt naudu bankomātā, ievērojiet drošības noteikumus. Pienākot pie bankomāta, apskatiet tā stāvokli: vai uz tā nav uzstādītas papildu kameras, vai uz karšu slota vai tastatūras nav kādu uzliktņu.

Kartes nozaudēšanas vai nozagšanas gadījumā tūlīt piezvaniet uz internetbanku un bloķējiet karti, pēc tam dodieties uz banku iesnieguma sastādīšanai. Ja jums ir aizdomas, ka jūsu kartes dati kļuva zināmi trešajai personai, informējiet par to banku.

Un vispār nekautrējieties uzturēt sakarus ar banku. Vairumam finansu institūciju ir pieejams atbalsts 24/7 režīmā. Jebkādu jautājumu, kas saistīts ar jūsu kartes apkalpošanu, var noskaidrot, piezvanot vai uzrakstot uz atbalsta dienestu.

Un ticiet, ka ne bankai, ne valstij vairs nav izdevīgi jūs apkrāpt - tagad ir citi laiki.

Maksājumu risinājumi Jūsu biznesam
Interneta veikalu cenas - Kurpirkt.lv Salidzini.lv logotips

© 2024 | UAB SERELTA, reg. Nr LT 304371625 | Noliktavas adrese: Varaviksnes gatve 8, Rīga, LV-1082 | +371-29535888, [email protected]